Odpady i natura
Ta aktywność koncentruje się na zapewnieniu uczniom zrozumienia, w jaki sposób różne materiały tworzą różne rodzaje odpadów i jak są one produkowane codziennie. Poprzez praktyczne eksperymenty uczniowie dowiedzą się, jak zachowują się różne materiały odpadowe pod wpływem warunków atmosferycznych, ale także jak prawidłowo się z nimi usuwać.
- Eksperyment - Jak zachowują się odpady w przyrodzie?
Celem tego eksperymentu jest sprawdzenie, jak różne materiały odpadowe reagują na warunki atmosferyczne, a tym samym wyciągnięcie wniosków na temat prawidłowej utylizacji odpadów.
Wybierz co najmniej 3 rodzaje różnych odpadów (możesz wybrać rodzaje, na które odpady są dzielone w Twoim mieście, np. organiczne, plastikowe i papierowe) i zdobądź małe próbki (około 50g). Znajdź odosobniony skrawek szkolnego ogrodu (alternatywnie możesz użyć doniczek z ziemią), wykop tyle dziur, ile masz próbek odpadów i zakryj je. Umieść tag w miejscu, w którym znajdują się twoje próbki, aby móc je ponownie znaleźć. Regularnie sprawdzaj stan próbek, aby móc dokonywać obserwacji odpadów w krótkich, średnich i długich okresach czasu. Wymieniaj się pomysłami z klasą i wspólnie wyciągaj wnioski, jak prawidłowo utylizować różne rodzaje odpadów.
- Eksperyment — składowanie w butelce
Ten eksperyment ma na celu odtworzenie miniaturowej kopii prawdziwego składowiska odpadów, aby pokazać, jak wpływa na środowisko. Obserwując dwulitrową butelkę wypełnioną śmieciami domowymi przez ponad miesiąc, uczniowie mogą oszacować, ile czasu zajmuje rozkład przeciętnych domowych śmieci. Uczniowie będą regularnie sprawdzać składowisko, powoli je zapełniając, naprzemiennie glebę, odpady (próbki można pobrać z kosza szkolnego) i wodę, aby naśladować warunki na prawdziwych wysypiskach.
Wydrukuj przewodnik i postępuj zgodnie z instrukcjami (link do dokumentu poniżej).
Εκτυπώστε το φύλλο οδηγιών και ακολουθήστε τις οδηγίες (σύνδεσμος προς το έγγραφο παρακάτω).
Połączyć
Omówione tematy
Odpady, zanieczyszczenia, ochrona środowiska
Trafność
Ta aktywność pokazuje uczniom poprzez praktyczne eksperymenty różny wpływ odpadów na środowisko w zależności od ich materiału. Dzięki eksperymentom uczniowie mogą niezależnie ocenić prawidłowe praktyki usuwania odpadów, monitorując warunki eksperymentów i obserwując różne czasy degradacji odpadów.