Szybka moda - zacieniony świat taniej odzieży
Krótki opis
Obecnie co roku sprzedaje się 56 milionów ton odzieży. Ale tania odzież ma wysoką cenę: niepewna egzystencja pracowników i katastrofalny wpływ na środowisko. Planeta tonie obecnie w ubraniach. Z 100 miliardami produktów produkowanych każdego roku, międzynarodowe firmy są w ciągłym wyścigu o tworzenie nowych stylów i osiąganie większych zysków. Ta gigantyczna ekspansja będzie trwać nadal: przewiduje się, że do 2030 r. sektor wzrośnie o 60%.
Szybka moda to niedrogie ubrania dla wszystkich, a zakupy stały się rozrywką, do której zachęcają media społecznościowe: połowa wszystkich postów na Instagramie dotyczy mody i urody. Szybka moda czerpie zyski z e-commerce. Klient zamawia przez Internet i ma dostarczoną odzież - a jeśli mu się nie podoba, po prostu ją odsyła. Odzież jednorazowa i praca jednorazowa: wykonywane przez armię kurierów w niepewnej gospodarce.
Przemysł tekstylny to sektor o drugiej najwyższej na świecie cenie ekologicznej. Ulubiony materiał producentów fast fashion – wiskoza z włókien drzewnych – jest sprzedawana jako przyjazna dla klimatu alternatywa. Ale do produkcji tej tkaniny wykorzystuje się całą gamę chemikaliów. Prowadzi to do poważnych problemów zdrowotnych nie tylko osób pracujących w fabrykach, ale także osób mieszkających w pobliżu, na przykład w Indiach.
Każdego roku w Europie do śmieci trafia 4 miliony ton odzieży. Mniej niż 1% z tego podlega recyklingowi. Branża modowa lubi prezentować swoje referencje dotyczące zrównoważonego rozwoju, ale rzeczywistość jest zupełnie odwrotna.
Język
angielski
Powiązany materiał
Połączyć: Szybka moda - Zacieniony świat taniej odzieży | Dokument DW
Omówione tematy
Zrównoważony rozwój, styl życia, branża modowa
Trafność
Promowanie zrównoważonego stylu życia i konsumpcji, podnoszenie świadomości na temat wpływu gospodarki na środowisko