Ogród warzywny



Wystarczy tylko kawałek ziemi, aby założyć mały ogródek warzywny, który może być przyjemnym wypoczynkiem i aktywnością na świeżym powietrzu dla całej rodziny, a także dostarczać wszystkim świeżych i ekologicznych produktów. Prowadzenie ogrodu warzywnego nauczy również dzieci podstawowych pojęć związanych z uprawą, przyrodą i agronomią, a także będzie hobby i zajęciem relaksacyjnym dla całej rodziny.

Na obszarach miejskich, gdzie ziemia może nie być dostępna, na dachach wspólnych budynków powstają wspólne ogrody miejskie, które stają się nieoczekiwaną spójnością społeczną w dość odizolowanym (i izolującym) życiu miejskim w mieszkaniu. Ogrody miejskie mogą wykorzystywać pojemniki z recyklingu do roślin doniczkowych i warzyw.

Uprawa własnych warzyw może pomóc w zmniejszeniu emisji CO₂, oszczędzając Ci kupowania produktów w supermarkecie, które zostały zapakowane i przetransportowane.


Omówione tematy

zrównoważony rozwój, pozyskiwanie żywności, natura


Trafność

Zajęcie to może być przystosowane do prowadzenia w szkołach, które dysponują wolnymi miejscami na założenie ogrodu. Nauczyciele mogą zarządzać ogrodami ze swoimi uczniami i wspólnie uczyć się, jak uprawiać rośliny, a dzięki temu zdobywać wiedzę na temat roli pór roku w rolnictwie, lokalnego rodzaju produktów (tj. tego, co można uprawiać na ich terenie) oraz znaczenia zrównoważonego praktyki w uprawie.

Następnie dzieci i młodzież mogą przywieźć zdobytą wiedzę do domu i spróbować założyć własny ogródek warzywny.

  • uczniowie szkół podstawowych i średnich (6-14 lat)
  • Nauczyciele, wychowawcy, personel szkoły;
  • Rodziny