Wezwanie do działania
Strona: | DAISSy MOOC Platform |
Kurs: | CHOICE: Materiał edukacyjny |
Książka: | Wezwanie do działania |
Wydrukowane przez użytkownika: | |
Data: | sobota, 30 listopada 2024, 04:53 |
Kalkulator śladu wodnego
Nasze wykorzystanie wody nie ogranicza się do kuchni, łazienek i ogrodów. Na co dzień przyczyniamy się do zużycia dużych ilości wody kupując różne produkty, od spożywanej przez nas żywności, papieru i bawełny po biopaliwa. W ten sposób pośrednio wpływamy na zasoby wodne na całym świecie.
Mierząc ślady wodne,możemy uzyskać jasny obraz tego, w jaki sposób woda jest wykorzystywana w dzisiejszym społeczeństwie konsumpcyjnym, w taki sam sposób, w jaki ślad węglowy mierzy wkład w zmiany klimatu.
Twój ślad wodny to ilość wody, którą zużywasz w codziennym życiu, w tym woda wykorzystywana do uprawy żywności, którą spożywasz, do produkcji zużywanej energii i do wszystkich produktów w twoim codziennym życiu – twoich książek, muzyki, domu, samochód, meble i ubrania, które nosisz.
Połączyć
Kalkulator osobistego śladu wodnego
Omówione tematy
Zużycie wody, ochrona środowiska
Trafność
Ten kalkulator może pokazać nasze zużycie wody w oparciu o kraj, płeć i dochód. Może dać ogólny obraz średniego zużycia wody na mieszkańca, ale może również dostarczyć bardziej spersonalizowanych i szczegółowych obliczeń opartych na określonym stylu życia, diecie, nawykach itp.
Ogród warzywny
Wystarczy tylko kawałek ziemi, aby założyć mały ogródek warzywny, który może być przyjemnym wypoczynkiem i aktywnością na świeżym powietrzu dla całej rodziny, a także dostarczać wszystkim świeżych i ekologicznych produktów. Prowadzenie ogrodu warzywnego nauczy również dzieci podstawowych pojęć związanych z uprawą, przyrodą i agronomią, a także będzie hobby i zajęciem relaksacyjnym dla całej rodziny.
Na obszarach miejskich, gdzie ziemia może nie być dostępna, na dachach wspólnych budynków powstają wspólne ogrody miejskie, które stają się nieoczekiwaną spójnością społeczną w dość odizolowanym (i izolującym) życiu miejskim w mieszkaniu. Ogrody miejskie mogą wykorzystywać pojemniki z recyklingu do roślin doniczkowych i warzyw.
Uprawa własnych warzyw może pomóc w zmniejszeniu emisji CO₂, oszczędzając Ci kupowania produktów w supermarkecie, które zostały zapakowane i przetransportowane.
Omówione tematy
zrównoważony rozwój, pozyskiwanie żywności, natura
Trafność
Zajęcie to może być przystosowane do prowadzenia w szkołach, które dysponują wolnymi miejscami na założenie ogrodu. Nauczyciele mogą zarządzać ogrodami ze swoimi uczniami i wspólnie uczyć się, jak uprawiać rośliny, a dzięki temu zdobywać wiedzę na temat roli pór roku w rolnictwie, lokalnego rodzaju produktów (tj. tego, co można uprawiać na ich terenie) oraz znaczenia zrównoważonego praktyki w uprawie.
Następnie dzieci i młodzież mogą przywieźć zdobytą wiedzę do domu i spróbować założyć własny ogródek warzywny.
- uczniowie szkół podstawowych i średnich (6-14 lat)
- Nauczyciele, wychowawcy, personel szkoły;
- Rodziny