Wielkie Koło Wodne – „Acqua e Territorio”
Działalność ta łączy wiedzę teoretyczną na temat pozyskiwania wody, lokalnej hydrografii i przyczyn zanieczyszczenia wód. W połączeniu z teorią prowadzone są zajęcia praktyczne w celu sprawdzenia zdobytej wiedzy.
- Ćwiczenie - Studium hydrograficzne (drugorzędne)
Pracując nad mapą regionu, eksploruj z uczniami główne akweny i drogi wodne w Twoim regionie: na obszarach miejskich często przepływają rzeki. Nauczyciele mogą korzystać ze zdjęć, map geograficznych, wykresów i materiałów wizualnych do studiowania z uczniami lokalnego terytorium.
- Eksperyment - Jak oczyszczamy wodę? (Podstawowy drugorzędny)
Celem jest przestrzeganie ustalonego protokołu oczyszczania wody i obserwowanie wyników. Eksperyment może się różnić w zależności od wieku uczniów. Uczniowie przeprowadzą eksperyment oraz będą obserwować i komentować z nauczycielami, co się dzieje. Następnie podsumowują wyniki rysunkami (pierwotne) i/lub wykresami (wtórne).
Omówione tematy
Pozyskiwanie wody, zanieczyszczenie, ochrona środowiska
Trafność
To ćwiczenie przedstawia uczniom pozyskiwanie, uzdatnianie i zanieczyszczenie wody w zrozumiały sposób, począwszy od źródła wody, sposobu jej skażenia przez działalność człowieka i sposobu, w jaki należy ją uzdatniać przed ponownym wprowadzeniem do obiegu wody. poznanie ich lokalnego terytorium i zrozumienie podstawowych pojęć geografii i hydrografii.