Topniejący lód lodowcowy
Informacje ogólne dla nauczycieli
Zmiana klimatu powoduje zmiany zarówno temperatury, jak i opadów śniegu. Temperatury ocieplenia powodują, że lodowce topnieją szybciej niż mogą gromadzić nowy lód. Ocieplenie temperatury oznacza również, że na niektórych obszarach będzie padać deszcz, a nie śnieg, co jeszcze bardziej zmniejszy akumulację lodu. Kiedy lodowce tracą więcej lodu w cieplejszych miesiącach niż zyskują w chłodniejszych miesiącach, cofają się lub zmniejszają powierzchnię.
Gdy lodowiec topi się, na jego końcu może powstać rzeka lub jezioro. Kontakt z wodą powoduje szybsze topnienie lodu. Może również powodować ocieplenie się lodowych klifów.
Dlaczego lód topnieje?
Zmiany stanu skupienia zawsze wiążą się z transferem energii. Lód topi się, gdy energia cieplna powoduje szybszy ruch zamrożonych cząsteczek wody. Kiedy lód wchodzi w kontakt z cieplejszym powietrzem lub wodą, pochłania energię otoczenia (ciepło). Cząsteczki powietrza i wody zderzają się z cząsteczkami lodu i przekazują część swojej energii. Zwiększona energia powoduje, że cząsteczki lodu odrywają się, a woda zmienia stan ze stałego w ciekły.
Lód topi się w wodzie szybciej niż w powietrzu, ponieważ woda jest gęstsza – ma większe stężenie cząsteczek – niż powietrze. Gdy lód znajduje się w wodzie, więcej cząsteczek uderza o niego i przenosi więcej energii cieplnej.
Wymagany sprzęt
- Dwa identyczne plastikowe pojemniki lub jeden podzielony pojemnik
- Kostki lodu
- Woda (temperatura pokojowa)
- Barwnik spożywczy (opcjonalnie)
- Minutnik lub stoper
Instrukcje dla nauczycieli
- Umieść taką samą liczbę kostek lodu w każdym pojemniku. Możesz użyć zwykłych kostek lodu lub kostek lodu zrobionych z barwionej wody. (Zabarwienie nie ma wpływu na topnienie. Po prostu ułatwia zobaczenie topniejącego lodu. Jeśli używasz kolorowego lodu, wyjaśnij uczniom dlaczego.)
- Dodaj niewielką ilość wody do jednego z pojemników.
- Ustaw minutnik lub stoper. Sprawdzaj pojemniki co kilka minut, aby zobaczyć, co się dzieje.
- Gdy lód topi się, obejrzyj filmy przedstawiające topnienie lub zapadanie się lodowca (na przykład Goniący lód , Zapada się część lodowca Perito Moreno lub Franz Josef timelapse rekolekcje).
- Zapisz czas potrzebny do stopienia lodu w każdym pojemniku.
- Skorzystaj z pytań do dyskusji/podpowiedzi podczas przeprowadzania ćwiczenia, gdy lód topnieje i/lub po jego zakończeniu.
Pomysły na rozwinięcie tematu/pytania dla uczniów
- Kiedy przygotowujemy ćwiczenie, które części są konfigurowane tak samo?
Pojemniki, ilość lodu oraz temperatura powietrza i wody. - Jaka część przygotowania zajęć jest inna?
Do jednego pojemnika dodaje się wodę o temperaturze pokojowej. - Jak myślisz, dlaczego zmieniliśmy tę jedną rzecz (zmienną)?
Aby był to rzetelny test i aby zademonstrować różny wpływ powietrza i wody na topnienie lodu. - Używamy sprzętu do modelowania, w jaki sposób kontakt z wodą powoduje szybsze topnienie lodowców. Co reprezentują poszczególne części modelu – pojemnik, lód i woda?
Kontener – część świata. Lód – lodowiec. Woda – strumień, rzeka lub jezioro na końcu lodowca. - Jak myślisz, co stanie się w każdym modelu?
Odpowiedzi będą się różnić. - Czy przewidywania były prawidłowe?
Odpowiedzi będą się różnić. - Jaką różnicę powoduje kontakt wody z kostkami lodu lub znacznie większymi masami lodu, takimi jak lodowce i półki lodowe?
Kontakt z wodą powoduje szybsze topnienie lodu. - Dlaczego lód topi się szybciej w kontakcie z wodą niż z powietrzem?
Kiedy lód wchodzi w kontakt z cieplejszym powietrzem lub wodą, pochłania energię otoczenia (ciepło). Woda jest gęstsza niż powietrze, więc jej cząsteczki przekazują ciepło szybciej niż powietrze. - Jaki wpływ na Nową Zelandię mają topniejące lodowce? (Weź pod uwagę nawadnianie, turystykę, produkcję hydroelektryczną i podnoszenie się poziomu morza). Wraz ze spadkiem masy lodu na lodowcu, mniej wody z roztopów jest dostępne do nawadniania i/lub produkcji hydroelektrycznej.
Turyści odwiedzają lodowce, więc ich utrata wpłynie na takie miejsca jak Franz Josef czy Fox Glacier. Topienie się słodkiej wody z lodowców i pokryw lodowych spowoduje wzrost poziomu morza. - 10. W artykule Znikające lodowce, napisanoi: „Większość lodowców nie jest obecnie w równowadze z systemem klimatycznym i będą się cofać, nawet gdyby klimat pozostał stabilny”. Co to znaczy?
Jeziora polodowcowe – takie jak te przed lodowcami Tasmana i Murchisona w Nowej Zelandii, zwiększają utratę lodu. Lodowce wymagają akumulacji lodu, aby zrównoważyć topnienie lodu. Nawet jeśli obecny klimat pozostaje stabilny, może to nie wystarczyć do spowolnienia utraty lodu.
Połączyć
https://www.sciencelearn.org.nz/resources/2279-melting-glacial-ice
Omówione tematy
Zmiana klimatu; topnienie lodowców;
Trafność
W tym ćwiczeniu uczniowie badają wpływ kontaktu z wodą na topnienie lodu.
Pod koniec tego ćwiczenia uczniowie powinni być w stanie
- zaobserwować, że lód topi się szybciej w kontakcie z wodą
- omówić, w jaki sposób aktywność modeluje wpływ kontaktu z wodą na lodowce
- zaobserwować i omówić podstawowy transfer energii pomiędzy powietrzem, wodą i lodem.