Zajęcia praktyczne
Strona: | DAISSy MOOC Platform |
Kurs: | CHOICE: Materiał edukacyjny |
Książka: | Zajęcia praktyczne |
Wydrukowane przez użytkownika: | |
Data: | sobota, 30 listopada 2024, 04:48 |
Bardziej ekologiczne jest lepsze! - Tutelare il Verde
Cele tego działania to:
- zrozumienie ważnej roli terenów zielonych na terenach miejskich i pozamiejskich;
- rozpoznanie problemów związanych z wylesianiem i brakiem ochrony środowiska;
- zrozumieć fotosyntezę i sekwestrację węgla.
Celem zajęć jest przekazanie teoretycznej wiedzy na temat kluczowej roli życia roślinnego i roślinności w ekosystemie. Nauczyciele zapoznają uczniów z podstawowymi pojęciami fotosyntezy, roli roślin w zapobieganiu osuwiskom i sekwestracji CO₂ z atmosfery.
- Aktywność rysunkowa - Jak oddychają rośliny?
- Zacznij od narysowania przez uczniów kwiatu na kartce papieru. Poproś ich, aby kontynuowali rysowanie, dodając słońce, wodę, ziemię i deszcz. Następnie niech napiszą dwutlenek węgla i narysują strzałkę w kierunku kwiatka. Po przeciwnej stronie napisz słowo tlen i narysuj kolejną strzałkę, ale tym razem z dala od kwiatka. Na dole rośliny narysuj kostkę cukru. Pamiętaj, aby wyjaśnić proces fotosyntezy podczas rysowania.
- Eksperymenty ze światłem słonecznym
- Daj każdemu uczniowi dwa papierowe kubki z szybko rosnącą rośliną w doniczce. Poproś ich, aby postawili jedną filiżankę w ciemnym pokoju, a drugą w słońcu na parapecie. Każde dziecko musi podlewać oba kwiaty przez cały tydzień. Po upływie tygodnia poproś dzieci, aby przyniosły obie swoje rośliny i poproś je, aby oceniły je. Wyjaśnij, że roślina miała niedobór światła słonecznego w ciemnym pomieszczeniu, dlatego fotosynteza nie była możliwa i w rezultacie roślina wygląda na wiotką i umiera.
- Poproś uczniów, aby na kilka dni umieścili przy oknie zdrową, rosnącą, liściastą roślinę. Niech uczniowie wezmą papier budowlany i przykleją nim niektóre liście. Co tydzień poproś uczniów o sprawdzenie zakrytych liści i obserwację ich statusu. Po miesiącu zdejmij taśmę z liści i porównaj z odsłoniętymi. Liście pokryte taśmą będą ciemniejsze. Chlorofil jest tym, co nadaje liściom kolor i bez światła słonecznego liście stracą ten kolor. Omów spostrzeżenia z uczniami i pozwól im wyciągnąć wnioski na temat tego, co się dzieje.
Omówione tematy
Βιολογία Φυτών, Οικοσύστημα, Διατήρηση Περιβάλλοντος
Trafność
Αυτή η δραστηριότητα στοχεύει στην παροχή της βασικής γνώσης της βιολογίας φυτών, ώστε να κατανοηθεί ο κρίσιμος ρόλος τους στο οικοσύστημα και την ίδια τη ζωή στη Γη. Ξεκινώντας με την εισαγωγή των μαθητών στις βασικές θεωρητικές γνώσεις σχετικά με τη φωτοσύνθεση και τον μετριαστικό ρόλο των φυτών στις εκπομπές CO₂, οι εκπαιδευτικοί θα τους καθοδηγήσουν στα πειράματα, για να δουν από πρώτο χέρι πώς λειτουργούν αυτές οι διαδικασίες. Οι μαθητές θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους μέσα από τις παρατηρήσεις και τη συλλογή και ανάλυση δεδομένων.
Wielkie Koło Wodne - Acqua e Territorio
Działalność ta łączy wiedzę teoretyczną na temat pozyskiwania wody, lokalnej hydrografii i przyczyn zanieczyszczenia wód. W połączeniu z teorią prowadzone są zajęcia praktyczne w celu sprawdzenia zdobytej wiedzy.
- Eksperyment - Jak oczyszczamy wodę? (Podstawowy drugorzędny)
Celem jest przestrzeganie ustalonego protokołu oczyszczania wody i obserwowanie wyników. Eksperyment może się różnić w zależności od wieku uczniów. Uczniowie przeprowadzą eksperyment oraz będą obserwować i komentować z nauczycielami, co się dzieje. Następnie podsumują wyniki rysunkami (pierwotne) i/lub wykresami (wtórne).
- Eksperyment z filtracją wody
- 2. Eksperyment - Jak jemy wodę? (Podstawowy)
Eksperyment ma na celu pokazanie uczniom, że nasze codzienne spożycie wody nie pochodzi wyłącznie z wody pitnej, ale także z pożywienia. Ważne jest więc, aby woda, którą wykorzystujemy w rolnictwie nie była zanieczyszczona. Uczniowie zobaczą, jak zanieczyszczenia mogą przedostać się do naszej żywności, jeśli dostaną się do wody.
Czego potrzebujesz?
- Szklanka
- Woda z kranu
- Czerwony/niebieski barwnik spożywczy
- Nóż (konieczny nadzór)
- Kij selera z liśćmi
Co robisz?
- Napełnij szklankę wodą
- Dodaj dwie lub trzy krople barwnika spożywczego. Zwróć uwagę, jak rozprzestrzenia się w wodzie. Zanieczyszczenia mogą rozprzestrzeniać się przez wodę, podobnie jak barwniki spożywcze.
- Umyj kawałek selera. Pozostaw liście.
- Będąc bardzo ostrożnym, użyj noża (poproś o pomoc osobę dorosłą) i odetnij spód selera.
- Włóż seler do szklanki wypełnionej kolorową wodą.
- Pozostaw łodygę selera na co najmniej cztery godziny lub na noc.
- Następnie wyjmij łodygę selera z wody.
- Użyj noża (pamiętaj, aby uzyskać pomoc od osoby dorosłej) i odetnij kawałek od spodu łodygi.
- Pokrój więcej plasterków.
pytania
- Jak wyglądała, zanim wyjęłaś łodygę selera z wody?
- Co znalazłeś, odcinając kawałki z łodygi selera?
- Barwniki spożywcze są jak zanieczyszczenia, które mogą dostać się do wody. Co by się stało, gdyby zamiast barwników spożywczych w wodzie znajdowało się zanieczyszczenie?
- Co to mówi o zanieczyszczonej wodzie?
Omówione tematy
Pozyskiwanie wody, zanieczyszczenie, ochrona środowiska
Trafność
To ćwiczenie przedstawia uczniom pozyskiwanie, uzdatnianie i zanieczyszczenie wody w zrozumiały sposób, począwszy od źródła wody, sposobu jej skażenia przez działalność człowieka i sposobu, w jaki należy ją uzdatniać przed ponownym wprowadzeniem do obiegu wody. poznanie ich lokalnego terytorium i zrozumienie podstawowych pojęć geografii i hydrografii.