Zajęcia praktyczne
Ślad węglowy
Będziesz potrzebować:
- farba
- brystol
- markery
Rozpoczęliśmy naszą działania związane ze śladem węglowym od odbicia śladu na dużym kawałku brystolu. Pomyśleliśmy, że czarna farba ma największy sens… tak jak ślad węglowy. Posmaruj farbą spód stopy dziecka, a następnie zrób mu pieczęć na środku deski
Kiedy już nasz ślad został odciśnięty na plakacie, nadszedł czas, aby zacząć myśleć o tym, co przyczynia się do DUŻEGO śladu węglowego
Oto niektóre z elementów:
- Prowadzenie samochodu – spalanie paliwa (benzyny)
- Latanie samolotem – spalanie paliwa (paliwo do silników odrzutowych)
- Marnowanie energii w naszym domu – spalanie paliwa (gaz ziemny/węgiel/energia jądrowa)
- Kupowanie importowanej żywności – przewożenie żywności na duże odległości – spalanie paliwa (benzyna/paliwo do silników odrzutowych)
- Kupowanie żywności nieekologicznej – produkcja i transport pestycydów, spalanie paliwa
- Korzystanie z nieefektywnego oświetlenia – spalanie paliwa (gaz ziemny/węgiel/energia jądrowa)
- Marnowanie wody w domu – do oczyszczania wody wykorzystuje się paliwo (gaz ziemny/węgiel/energię jądrową)
Kiedy już mamy naszą listę tego, co prowadzi do DUŻEGO śladu węglowego, zaczynamy burzę mózgów, jak zmniejszyć nasz ślad węglowy. Ta część zajęć będzie kreatywna i bardzo zabawna. Omówimy wszystkie alternatywne i bardziej przyjazne dla środowiska wybory, jakich możemy dokonać.
Kiedy przeprowadzimy burzę mózgów kolejnym krokiem będzie spisanie listy za pomocą markerów do napisania pomysłów na naszym plakacie dotyczącym śladu węglowego.
Połączyć
Omówione tematy
zużycie energii, zmiana klimatu, zrównoważony rozwój,środowisko i społeczności
Trafność
Ta prosta czynność dotycząca śladu węglowego dla dzieci jest doskonałym wprowadzeniem do tego, jak ważne jest bycie odpowiedzialnym za wybory, których dokonujemy każdego dnia. Istnieją przyjazne dla środowiska alternatywy… po prostu musimy się zatrzymać i pomyśleć.